7. TLÇK Haber

17 Farklı Disiplinden 130’un Üzerinde Akademisyen TLÇK’da Bir Araya Geldi

İlmi Etüdler Derneği’nin (İLEM) tertip ettiği ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) ev sahipliğinde, TÜBİTAK ve Türk Hava Yolları desteği ile bu sene yedincisi düzenlenen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK) Burdur’da gerçekleşti..

Her yıl lisansüstü düzeyde akademik çalışmalarını gerçekleştiren akademisyenleri bir araya getiren kongre bu yıl 98 farklı üniversiteden 789 başvuru aldı. Yoğun ilgi gören kongre boyunca 17 farklı disiplinde 130’un üzerinde akademisyen 32 farklı oturumda akademik paylaşımda bulundu. Ulusal çapta yapılan ve disiplinler arası akademik paylaşıma katkı sunması bakımından bir marka haline gelen kongredeki bildirileri dinlemeye Türkiye’nin farklı üniversitelerinden akademisyenler de katıldı.

9-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen kongrenin ilk gününde Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu ve Prof. Dr. Ömer Türker’in “Nazari Disiplinlerin Tahlili ve Yeniden İnşası” başlıklı açılış paneli gerçekleştirildi.

Edebiyat, Eğitim, Felsefe, Hukuk, İktisat, İlahiyat, İletişim, İşletme, Mimarlık & Şehircilik, Psikoloji, Sanat, Siyaset Bilimi, Sosyal Politikalar, Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler alanlarında oluşturulan alt konu başlıklarında bildirilerin sunulduğu 7. TLÇK’da 32 oturum gerçekleştirildi.

Akademik yeterliliklerine katkı sunan çalışmalarıyla lisansüstü düzeydeki akademisyenlerle bir araya geldikleri kongrede büyük ilgi gören öğrenciler, kongreyi takip eden öğretim üyeleri tarafından büyük beğeni ile karşılandı. Kongreye katılan öğrenciler ayrıca doçent ve profesör seviyesindeki akademisyenlerle bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundu.

Kongre, 12 Mayısta Sagalassos Antik şehri gezisiyle son buldu.