11. TLÇK Haber

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) yürütücülüğünde her yıl farklı bir üniversite ve şehre konuk olan Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi’nin (TLÇK) on birincisi 9-12 Kasım 2022 tarihlerinde Mardin Artuklu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

11. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi’ne Sosyal Bilimler alanında 16 farklı disiplinden 750’den fazla aday katılım için başvurmuştur. Bilim Kurulu değerlendirmeleri neticesinde 126 adaya kongrede sunum yapma fırsatına sahip oldu. Kabul edilen bildiriler 26 oturumda sunularak bilim dünyasına kazandırıldı.

Türkiye’deki özgün akademik üretim sorununu aşmaya yönelik kuşatıcı yöntem ve yaklaşımları teşvik etmek ve araştırmacıların ortak dil ve yöntem geliştirmelerine imkân ve zemin oluşturmak amacındaki kongreye her geçen gün ilgi artmakta olup çalışma Türkiye’deki saygın kongreler arasındaki yerini almıştır.

Bugüne kadar kongreye lisansüstü düzeyde araştırmalarına devam eden akademisyenler tarafından binlerce özet başvurusu olmuştur. Bu başvurulardan 615 tanesi 31 ciltlik kitapta kalıcı hale gelmiştir. 

2012 yılında Konya ile yolculuğuna başlayan Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi, yolculuğuna sırasıyla Konya, Bursa, Sakarya, Kütahya, Isparta, Muş, Burdur, Malatya, Kocaeli, Konya, ve Mardin olmak üzere her yıl Anadolu’nun farklı bir ilinde devam etmiştir.