10. TLÇK Haber

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) yürütücülüğünde her yıl farklı bir üniversite ve şehre konuk olan  Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK) onuncusu 3-6 Kasım 2021’de Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde gerçekleşti.

10.Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi’ne Sosyal Bilimler alanında 18 farklı disiplinden 650’den fazla aday katılım için başvurmuştur. Bilim Kurulu değerlendirmeleri neticesinde 100’den fazla aday kongrede sunum yapma fırsatına sahip oldu. Kabul edilen bildiriler 24 oturumda sunularak bilim dünyasına kazandırıldı.

Türkiye’deki özgün akademik üretim sorununu aşmaya yönelik kuşatıcı yöntem ve yaklaşımları teşvik etmek ve araştırmacıların ortak dil ve yöntem geliştirmelerine imkân ve zemin oluşturmak amacındaki kongreye her geçen gün ilgi artmakta olup çalışma Türkiye’deki saygın kongreler arasındaki yerini almıştır.

Bugüne kadar kongreye lisansüstü düzeyde araştırmalarına devam eden akademisyenler tarafından binlerce özet başvurusu olmuştur. Bu başvurulardan 550 tanesi 27 ciltlik kitapta kalıcı hale gelmiştir  

2012 yılında Konya ile yolculuğuna başlayan Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi, yolculuğuna sırasıyla Konya, Bursa, Sakarya, Kütahya, Isparta, Muş, Burdur, Malatya ve Kocaeli olmak üzere her yıl Anadolu’nun farklı bir ilinde devam etmiştir.