8. TLÇK Haber

17 Farklı Disiplinden 130’un Üzerinde Akademisyen TLÇK’da Bir Araya Geldi

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) ve İnönü Üniversitesi ile işbirliğiyle düzenlenen 8. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi, İnönü Üniversitesinin ev sahipliğinde 24 – 27 Nisan 2019 tarihlerinde Malatya’da gerçekleşti. 

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen kongrenin açılış programında 8. TLÇK Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Taha Eğri, İnönü Üniversitesi adına Düzenleme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Gökhan Tuncel, İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Süleyman Güder ve İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay açılış konuşmalarını yaptılar.

Açılış programı sonrasında bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın yaptığı panelde, 21. Yüzyılda Türkiye’de Eğitim Vizyonu ele alındı. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda İLKE İlim, Kültür ve Eğitim Derneği Mütevelli Heyeti Başkanı da olan Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İlke Murat Ar ile Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Alpaydın konuşmacı olarak katıldığı panelde, sosyal bilimlerde araştırma ve geliştirmenin (Ar-Ge’nin) yeri ve önemi, Türkiye’de eğitimin genel durumu ile yükseköğretimin geleceği ele alındı.

Türkiye’nin birçok şehrinden ve üniversitesinden lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrencilerin katıldığı ve dört gün süren kongrede sosyal bilimlerin farklı alanlarda sunumlar yapıldı. Açılış programı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ulusal kongrede 40 ayrı oturumda toplam 160 bildiri sunuldu.  

Kongrenin diğer oturumları İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki konferans salonlarında gerçekleştirildi. 4 ayrı salonda paralel oturumlar şeklinde yoğun bir katılımla gerçekleştirilen kongrede eğitim, tarih, felsefe, hukuk, iletişim, ilahiyat, siyaset bilimi, işletme, iktisat, edebiyat, sosyal politika, sanat alanlarında bildiriler sunuldu.

İLEM Eğitim Programı öğrencilerinin hazırladıkları bildirileri sundukları İLEM Oturumlarında ise henüz lisans öğrencisi olan katılımcıların sunumları özellikle takdir gördü.

Kongre, 27 Nisan cumartesi günü düzenlenen Malatya-Battalgazi kültür gezisiyle sona erdi.